Sök
cart icon

Optiskt MF-nät

VISA PRODUKTER


Optiskt LNB

Visa större bild

Detta optiska LNB har en 1310nm bredbandig optisk utgång där alla fyra polarisationerna är stackade i ett frekvensområde (950-5450 MHz). Med modern laserteknik kan frekvensområdet överföras via en enda laser en mycket lång distans, och därefter splittas upp till 32 gånger. Detta möjliggör en systeminstallation som kan driva ett ganska stort PON (Passive Optical Network) innan signalen slutligen matas in i ett antal virtuella omvandlare från fiber till koax för traditionell distribution. Den stackningsteknik som används ger en mycket kostnadseffektiv lösning, där en enda laser bär hela fyra satellitpolarisationer i en enda optisk kabel. LNB matas med DC via en koaxialkabel som ansluts en F-kontakt. Strömförsörjning ingår i satsen. En högkvalitativ FC / PC-typ fiberoptisk anslutning används för optimal utomhus prestanda.

Optiskt LNB

511100

Optiskt MF-nät


Optisk nod quad

Visa större bild

Den virtuella omvandlaren tar emot en optisk signal via ett passivt optiskt nätverk (PON) från det optiska LNB:t. Den utför då en frekvensomvandling och en omvandling från fiberoptiskt signal till RF-signal och via fyra utgångar kan fyra individuella digitalboxar anslutas.

Optisk nod quad

511123

Optiskt MF-nät


Optiskt nod quattro

Visa större bild

Den virtuella omvandlaren tar emot en optisk signal via ett passivt optiskt nätverk (PON) från det optiska LNB:t. Den utför då en frekvensomvandling och en omvandling från fiberoptiskt signal till RF-signal och därefter kan en vanlig multiswitch kopplas in.

Optiskt nod quattro

511124

Optiskt MF-nät


Optisk splitter 2-vägs

Visa större bild

Fiberoptiska passiva splitters låter dig bygga passiva optiska nät (PON) i praktiskt taget alla storlekar och delningsfaktorer.

Optisk splitter 2-vägs

511132

Optiskt MF-nät


Optisk fiber förkontakterad FC/PC 20m

Visa större bild

Optisk fiber förkontakterad FC/PC 20m

20 m

511162

Optiskt MF-nät


Optisk fiber förkontakterad FC/PC 40m

Visa större bild

Optisk fiber förkontakterad FC/PC 40m

40 m

511164

Optiskt MF-nät


Optisk fiber förkontakterad FC/PC 75m

Visa större bild

Optisk fiber förkontakterad FC/PC 75m

75 m

511166

Optiskt MF-nät


Skarv för optiskt fiber FC/PC-FC/PC

Visa större bild

Skarv för optiskt fiber FC/PC-FC/PC

511181

Optiskt MF-nät


Optisk dämpare 10dB FC/PC

Visa större bild

Optisk dämpare 10dB FC/PC

10 dB

511187

Optiskt MF-nät



Postadress:
Skylink AB
Box 179
431 22 Mölndal

Besöksadress:
Skylink AB
Kråketorpsgatan 24
431 53 Mölndal

Telefon växel: 031-776 89 90
E-post: info@skylink.se